Kašpárek Pimprle se narodil v Plzni, kde se mu moc líbí. Dostal však chuť cestovat, objevovat svět a poznávat nové kamarády. Chce poznat všechna krásná místa České republiky a dokonce se vydává na cesty i do zahraničí! Nejdříve měl strach cestovat, protože rozumí jenom česky. Ale naštěstí se dozvěděl, že děti, které mluví česky, bydlí nejen v České republice, ale po celém světě! Dozvěděl se také, že tyto děti navštěvují české školy ve světe! Tak to už milému kašpárkovi nebránilo nic v cestě... třeba do Istanbulu.
Projekt „Putování Kašpárka Pimprlete“ iniciovala Česká škola v Neapoli a vězte, že Kašpárkovi Pimprleti by mohl závidět i cestovatel Emil Holub! Dřevěná loutka Kašpárka Pimprlete navštívila během 15 měsíců celkem 10 škol a školek v České republice a 31 českých škol v zahraničí. Všude mu děti ukázaly ta nejzajímavější místa, kde žijí nebo chodí do školy. |
CÍL PROJEKTUPoznat lépe město,v kterém žiji (významná místa, zajímavosti a tradice).
Umět o něm česky vyprávět. (Procvičení a rozšíření slovní zásoby českého jazyka a jeho uvedení do praxe.) Vytvoření malých mostů mezi českými školami v zahraničí a mezi městy, ve kterých děti žijí, a která svými výtvory přiblíží. Propojení s Českou republikou – nabídnutí projektu i základním školám v ČR. VÝSTUPYFinální práce:
Dětský průvodce po světě - po městech, kde se nacházejí české školy Forma: Výtvarné koláže (formát A4)
|
HISTORIE LOUTKYTypickým hrdinou českých loutkových představení bylo veselé Pimprle, později Kašpárek (z německého Kasperle), jenž byl symbolem veselého a chytrého hrdiny, který si dovedl poradit v každé situaci. Měl za úkol především udržoval kontakt s publikem a vysvětloval děj.
Kašpárka na scénu přivedl poprvé Johann Joseph Laroche (1745—1806). Českou verzi kašpárka pak národní buditel Matěj Kopecký. Zajímavost z Muzea loutek v Plzni, odkud náše loutka pochází! Talent malého Jiřího Trnky (světoznámého výtvarníka a rodáka z Plzně) objevil Josef Skupa, když mezi žáky vyhlásil soutěž o nejlepší kresbu Kašpárka. Zvítězil školáček Jiří Trnka! KDE TO ZAČALOKašpárek začal svou cestu výletem do Itálie. Děti v českých školách v Neapoli, Miláně, Florencii a Římě kašpárka Pimprle moc rády přivítaly a povedl se jim nelehký a odpovědný úkol: našly Kašpárkovi kamaráda — typickou pohádkovou či divadelní postavičku v jejich městě —, dále mu připravily malého průvodce s místními zajímavostmi a mapku, aby se ve městě neztratil, a nezapomněly mu dát ochutnat speciality italské kuchyně. Kašpárkovi se cestování po českých školách moc zalíbilo, a tak v Itálii zůstal i přes léto a účastnil se českého tábora v historickém Paestu. Moc rád se ale podívá i do dalších míst, kam ho děti pozvou.
KAŠPÁREK V ISTANBULUKašpárek doputoval do Istanbulu začátkem března 2015. Krajanské děti pro něj během workshopu připravily koláže — mapu historického Istanbulu a seznámení se zajímavostmi města a Turecka. Nezapomněly ani na turecké kamarády — loutky Karagöze a Hacivata. Aby mu ukázaly v krátkém čase všechny zajímavosti Istanbulu, vzaly ho na procházku po Miniaturku. A tak si Kašpárek "osahal" všechny významné památky města.
Fotografie najdete v Galerii. POZVÁNKA NA VÝSTAVUVýstavu z Kašpárkova „deníčku“, který mu žáci po celém světě během jeho cest vytvořili, si můžete prohlédnout v Plzni, evropském městě kultury, konkrétně v Muzeu loutek, odkud Kašpárek pochází, od 7. 7. do 31. 8. 2015. |